WSR80N08
Manufacturer:
Winsok Semicon
Mfr.Part #:
WSR80N08
Datasheet:
Description:
MOSFETs TO-220-3 Through Hole N-Channel number of channels:1 230 W 80 V Continuous Drain Current (ID):80 A 42 nC
ParameterValue
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
PackagingTube
RoHSCompliant
Power Dissipation230 W
Number of Channels1
Input capacitance4.8 nF
Continuous Drain Current (ID)80 A
Gate Charge42 nC
Drain to Source Resistance8.4 mΩ
Gate to Source Voltage (Vgs)20 V
Drain to Source Breakdown Voltage (Vds)80 V
Gate to Source Threshold Voltage3 V